Otázky a odpovědi
-
Pro čtenáře
- Zapojené knihovny:
-
Národní zdroje:
- Narazil(a) jsem na záznam, ve kterém je chyba. Můžete ho na portálu opravit?
- Chci nahlásit záznam, u kterého se zobrazuje nesprávná obálka nebo obsah knihy. Jak mám postupovat?
- Řazení výsledků vyhledávání neodpovídá mému očekávání. Zajímají mě především knihy v českém jazyce, ale mezi prvními vyhledanými záznamy je nevidím. Proč nemají knihy v češtině přednost?
- Použil(a) jsem filtr Typ dokumentu > Knihy, ale ve výsledcích vyhledávání vidím i omalovánky, křížovky, hry a předměty jako sluchátka nebo čtečky e-knih. Proč jsou zařazeny mezi knihy?
- Jak na portálu vyhledám e-knihy (zejména takové, které jsou dostupné zdarma a bez registrace)?
- Na portálu se vyskytuje tatáž publikace vícekrát, i když se jedná o stejné vydání. Proč portál správně nesjednotil všechny záznamy o jediném dokumentu?
- Hledám knihy z populární knižní série. Oproti svému očekávání vidím mezi prvními výsledky vyhledávání takové publikace, které jen čerpají z původního námětu. Proč jsou knihy, které hledám, až za nimi?
- Zahraniční zdroje:
-
Přihlašování:
- Jsem čtenářem v několika knihovnách a na portál Knihovny.cz jsem se přihlásil identitou jedné z nich. V přehledu Moje knihovny nyní vidím své členství v této knihovně a můžu přes portál používat její služby. Proč ale portál sám nepoznal, že jsem registrován i v jiných knihovnách?
- Chci se přihlásit na portál, ale zapomněl(a) jsem přihlašovací údaje do své knihovny. Proč neobsahuje přihlašovací formulář některých knihoven odkaz na zaslání e-mailu v případě zapomenutého loginu a hesla?
- K čemu je na portálu Knihovny.cz přihlašování přes Google, Facebook, LinkedIn nebo MojeID?
- Ostatní:
- Pro knihovny
Pro čtenáře
Zapojené knihovny:
Nemůžu na portálu prohledávat katalog knihovny, kterou navštěvuji. Proč tomu tak je?
- Pokud na portálu nemůžete najít publikace z Vaší knihovny a nenacházíte tuto knihovnu v seznamu zobrazeném po kliknutí na tlačítko Přihlášení, znamená to, že knihovna dosud nebyla zapojena do portálu. Můžete se zeptat ve Vaší knihovně, zda má zapojení do portálu v plánu.
Zapojí se do portálu Knihovny.cz všechny knihovny v České republice?
- Rádi bychom dosáhli zapojení co největšího počtu knihoven. Zapojení každé knihovny je však dobrovolné. Knihovny zapojující se do portálu musí splňovat nezbytné technické požadavky, proto jejich počet roste spíše pozvolna.
Národní zdroje:
Narazil(a) jsem na záznam, ve kterém je chyba. Můžete ho na portálu opravit?
- Do záznamů sklízených z knihoven a dalších zdrojů zapojených do portálu nikterak manuálně nezasahujeme. Chybný záznam může opravit pouze instituce, která jej portálu poskytla. Data přijímaná na portál nebudou nikdy zcela bez chyb - tvoří je lidé. Narazíte-li na opravdu závažnou chybu v záznamu, můžete kontaktovat buďto instituci, kde byl vytvořen, nebo naši technickou podporu (která se pokusí dohodnout opravu s touto institucí).
Chci nahlásit záznam, u kterého se zobrazuje nesprávná obálka nebo obsah knihy. Jak mám postupovat?
- Pod obálkou či obsahem dokumentu v úplném zobrazení záznamu se nachází odkaz na Obálky knih, kde můžete použít tlačítko
Ohlásit chybnou obálku
neboOhlásit chybný obsah
.
Řazení výsledků vyhledávání neodpovídá mému očekávání. Zajímají mě především knihy v českém jazyce, ale mezi prvními vyhledanými záznamy je nevidím. Proč nemají knihy v češtině přednost?
-
Vědecké knihovny kladou důraz na odborné články v různých jazycích. Městské knihovny pro své čtenáře naopak upřednostňují vyhledávání knih v češtině (zejména beletrie). Z důvodu protichůdné podstaty těchto preferencí typ dokumentu ani jazyk nehrají roli při určování relevance výsledků vyhledávání.
-
Pro snazší nalezení toho, co právě hledáte, je nejlepší použít filtry z postranního panelu výsledků vyhledávání. Pokud hledáte např. knihu, ve filtru
Typ dokumentu
zvolteKnihy
. Hledáte-li dokumenty v konkrétním jazyce použijte filtrJazyk
.
Typ dokumentu
> Knihy
, ale ve výsledcích vyhledávání vidím i omalovánky, křížovky, hry a předměty jako sluchátka nebo čtečky e-knih. Proč jsou zařazeny mezi knihy?
Použil(a) jsem filtr - Křížovky, omalovánky apod., které nevycházejí pravidelně, jsou v bibliografických záznamech považovány za tištěné monografie, stejně jako knihy. Neexistuje pro ně zvláštní typ dokumentu. Protože pojem "tištěné monografie" není příliš uživatelsky přívětivý a většinu tištěných monografií představují knihy, označujeme tento typ dokumentu na portálu jako knihy. Stejným způsobem v knihovnách často katalogizují i jakékoliv další nezařaditelné předměty.
Jak na portálu vyhledám e-knihy (zejména takové, které jsou dostupné zdarma a bez registrace)?
-
K záznamům e-knih se nejsnáze dostanete použitím filtru
Typ dokumentu
>E-knihy
. -
Zdarma a bez registrace dostupné e-knihy z projektu E-knihovna Městské knihovny v Praze a od nakladatelství Munipress snadno najdete na hlavní stránce ve sloupci E-knihy ke stažení.
-
Kromě e-knih můžete na portálu vyhledávat také digitalizované tištěné dokumenty. Pomocí filtru
Online dostupnost
si můžete vyhledávat v dokumentech s různým režimem dostupnosti:-
volně dostupné
: Díla, na která se již nevztahuje ochrana autorským zákonem. -
dnnt
: Díla nedostupná na trhu dostupná po přihlášení účtem knihovny zapojené do projektu. -
autorsky chráněné
: Díla dostupná pouze z vybraných počítačů v knihovnách, které mají ve fondu fyzický exemplář dokumentu. -
neznámá dostupnost
: Díla, jejichž dostupnost nebylo možné určit z nám dostupných metadat.
-
Na portálu se vyskytuje tatáž publikace vícekrát, i když se jedná o stejné vydání. Proč portál správně nesjednotil všechny záznamy o jediném dokumentu?
- Portál sbírá záznamy o dokumentech z různých institucí o různé kvalitě a úplnosti. Systém pro slučování duplicit rozpozná, že se záznamy z různých knihoven týkají téhož dokumentu, na základě testování shody alespoň jedné z několika sad údajů. Záleží proto především na kvalitě záznamů, které získáváme z knihoven. Ke sloučení záznamů nemůže dojít na základě údajů, které jsou nepřesné či zapsané nestandardním způsobem.
Hledám knihy z populární knižní série. Oproti svému očekávání vidím mezi prvními výsledky vyhledávání takové publikace, které jen čerpají z původního námětu. Proč jsou knihy, které hledám, až za nimi?
- Nejvyšší relevance při vyhledávání se přiřazuje právě takovým dokumentům, jejichž hlavní název se přesně shoduje s vyhledávaným výrazem. U valné většiny dokumentů toto pravidlo výrazně zpřesňuje a usnadňuje vyhledávání - k případům, kdy se takto dostanou do popředí publikace inspirované známějšími díly, dochází jen zřídka.:
- Dotazu ve tvaru "Harry Potter" nejvíce odpovídají dokumenty, jejichž název zní právě "Harry Potter" - v tomto případě nejde o knihy z hlavní série.
- Tituly dílů série jako "Harry Potter a Kámen mudrců" nebo "Harry Potter a vězeň z Azkabanu" jsou podobné, nikoliv stejné jako výraz "Harry Potter" - zařadí se tedy až za výsledky s přesnou shodou názvu.
Zahraniční zdroje:
Zahraničních zdrojích
filtrovat výsledky vyhledávání podle dostupnosti v jednotlivých knihovnách?
Proč nelze v - Prohledávání
Zahraničních zdrojů
je řešeno formou dotazů do indexu poskytovaného třetí stranou. Údaje o dostupnosti zdrojů, ať už bez omezení nebo jen ze zapojených knihoven, nejsou součástí tohoto indexu - přiřazují se k výsledkům vyhledávání až v okamžiku jejich zobrazení uživateli.
Zahraničních zdrojích
přeskakovat větší počet stránek výsledků vyhledávání (např. z první stránky rovnou na poslední)?
Proč nemohu v - Generování seznamu výsledků vyhledávání v
Zahraničních zdrojích
není pod kontrolou portálu Knihovny.cz. Dotahuje se z indexu poskytovaného třetí stranou. Výsledky se načítají průběžně, a proto nelze přeskakovat větší množství stránek. Záleží také na Vašem nastavení počtu výsledků na jedné stránce: Čím více jich je, tím méně stran lze přeskočit.
Přihlašování:
Moje knihovny
nyní vidím své členství v této knihovně a můžu přes portál používat její služby. Proč ale portál sám nepoznal, že jsem registrován i v jiných knihovnách?
Jsem čtenářem v několika knihovnách a na portál Knihovny.cz jsem se přihlásil identitou jedné z nich. V přehledu -
Jeden z hlavních přínosů portálu spočívá v jednotném přístupu ke službám zapojených knihoven. Tuto funkci můžete naplno využít za následujících podmínek:
- Knihovny, kde jste zaregistrováni, musí být zapojeny do portálu Knihovny.cz. Seznam těchto knihoven najdete zde.
- Abyste měli souběžný přístup ke službám všech zapojených knihoven, v nichž jste čtenářem, musíte si na portálu nejprve propojit své uživatelské identity:
- Poprvé se na portál přihlásíte identitou z libovolné zapojené knihovny.
- Po přihlášení vidíte v pravém horním rohu obrazovky své jméno, přes které se dostanete na svůj profil.
- V sekci Můj účet > Propojené identity si přes tlačítko Připojit další identitu přidáte identitu z další zapojené knihovny, kde jste registrováni.
- Při příští návštěvě se můžete přihlásit kteroukoliv ze svých připojených identit - na portálu tím budete přihlášeni i ke všem ostatním připojeným identitám.
- Identity je tedy nutno připojit ručně. Portál nemůže sám poznat, ve kterých zapojených knihovnách jste registrováni - knihovny navzájem nesdílejí údaje o svých uživatelích a ani portál Knihovny.cz nemá jak tuto informaci získat.
- U některých knihoven je nutné mít platnou nebo jen nedávno prošlou registraci. Pokud si registraci neobnovíte, můžete být v knihovně zablokováni a nepřihlásíte se přes ni ani na portál Knihovny.cz.
Chci se přihlásit na portál, ale zapomněl(a) jsem přihlašovací údaje do své knihovny. Proč neobsahuje přihlašovací formulář některých knihoven odkaz na zaslání e-mailu v případě zapomenutého loginu a hesla?
- Zapomenuté přihlašovací údaje si lze vždy obnovit v online katalogu zapojené knihovny. Změna uživatelských údajů přímo na portálu Knihovny.cz není možná. Portál tyto údaje pouze načítá ze systémů knihoven ve chvíli, kdy si je uživatel prohlíží.
K čemu je na portálu Knihovny.cz přihlašování přes Google, Facebook, LinkedIn nebo MojeID?
-
Přihlášení pomocí identity z některé ze jmenovaných služeb Vám může být užitečné v následujících případech:
- Pokud nejste nejste registrovaní v žádné ze zapojených knihoven, ale chcete si na portálu vytvářet seznamy oblíbených titulů, ukládat svá často používaná vyhledávání nebo psát komentáře k publikacím. Stanete-li se někdy čtenářem některé ze zapojených knihoven, budete si moci připojit k identitě ze sociální sítě i novou uživatelskou identitu z knihovny a nadále přistupovat ke svým uloženým titulům atd.
- Jste registrovaní v některé ze zapojených institucí a k identitě z této knihovny si připojíte identitu ze sociální sítě za účelem pohodlnějšího přihlašování (např. když si pamatujete své přihlašovací údaje do Facebooku spíše než jméno a heslo k přihlášení do katalogu knihovny).
Ostatní:
Nemůžu najít knihovnu v adresáři knihoven. Skutečně se v adresáři nachází?
- Zkuste prosím pozměnit svůj vyhledávací dotaz. Názvy některých knihoven nemusí zcela odpovídat vyhledávanému výrazu (mohou se jmenovat např. jen "Obecní knihovna"). Pokud nenajdete knihovnu podle jejího očekávaného názvu, zkuste zadat do vyhledávacího řádku název obce, kde se hledaná knihovna nachází.
Mám potíže s používáním portálu v prohlížeči Internet Explorer...
- Internet Explorer je webový prohlížeč, který dnes již řada webů (vč. Knihoven.cz) nemůže podporovat z důvodu jeho zastaralosti. Doporučujeme portál používat v prohlížeči Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera aj.
Existuje mobilní aplikace Knihovny.cz pro Android či iPhone?
- Aplikace pro portál Knihovny.cz není vytvořena, ale portál je optimalizován pro používání ve webovém prohlížeči na tabletu či v mobilním telefonu.
Pro knihovny
Adresář knihoven
Údaje o naší knihovně v adresáři knihoven jsou neúplné či chybné. Bude tento stav napraven?
-
Adresář knihoven přebírá data z báze ADR spravované Národní knihovnou ČR - rozsah informací o knihovně je tedy stanoven možnostmi báze ADR.
-
Prosíme Vás, abyste si v případě neúplných či chybných údajů o Vaší knihovně nejprve zkotrolovali svůj úplný záznam v bázi ADR. Návod na jeho online aktualizaci najdete zde.
-
Pokud máte záznam v bázi ADR v pořádku, ale na našem portálu se přesto nezobrazuje správně, můžete se na nás obrátit prostřednictvím formuláře zpětné vazby a my Vám co nejdříve odpovíme.
Specifika portálu Knihovny.cz
Jaký je rozdíl mezi portálem Knihovny.cz a Souborným katalogem ČR?
-
Účel i podstata fungování SK ČR a portálu Knihovny.cz se liší. Portál Knihovny.cz sklízí všechny záznamy zapojených knihoven v jakékoliv kvalitě a zároveň zprostředkuje služby, které jsou na ně navázané (údaje o dostupnosti jednotek, rezervace, objednávky...). Souborný katalog také vyhledá dokument a ukáže, které zapojené knihovny jej vlastní, ale neumožňuje dokument objednat nebo rezervovat - k tomu je nutné navštívit OPAC konkrétní knihovny. Na rozdíl od SK ČR vidí čtenáři na portálu Knihovny.cz bibliografické záznamy jednotlivých knihoven v původní podobě.
-
SK ČR se soustředí především na vysokou kvalitu knihovních záznamů - vzhledem těmto nárokům tedy nemusí obsahovat kompletní katalogy zapojených knihoven. Z toho však vyplývá i větší podíl úspěšně deduplikovaných záznamů v SK ČR - přejímání méně kvalitních záznamů s sebou totiž přináší mimo jiné i vyšší míru duplicit.
-
Na Knihovnách.cz najdete i záznamy ze Souborného katalogu pro ty knihovny, které přispívají do SK ČR, ale nejsou zapojeny do portálu Knihovny.cz. Souborný katalog je využíván zejména knihovníky, zatímco Knihovny.cz cílí především na čtenáře, kteří upřednostní jednodušší uživatelské prostředí.
Proč není v zobrazení úplného záznamu odkaz, který by uživatele přesměroval do OPACu knihovny, jako je tomu v Souborném katalogu ČR?
- Jedním z hlavních cílů portálu je zprostředkování služeb zapojených knihoven. Souborný katalog zobrazí knihovny, které mají ve svém fondu hledanou publikaci spolu s nejkvalitnějším záznamem, který je v SK ČR k dispozici. Na portálu Knihovny.cz zůstávají viditelné záznamy ze všech zapojených knihoven spolu s údaji o dostupnosti knihovních jednotek a možností objednání či rezervace publikace v dané knihovně. Portál tedy uživateli umožňuje zjistit tytéž informace a provést tytéž úkony jako v OPACu zapojené knihovny. Proto nejsou nutné odkazy do jednotlivých katalogů.
Přínosy zapojení do portálu Knihovny.cz
K čemu může být portál Knihovny.cz užitečný pro naše čtenáře?
-
Knihovny.cz mohou čtenářům pomoci v situacích, kdy jejich potřeby přesahují možnosti lokálního OPACu, tzn. nenajdou v něm dokumenty, které hledají. Na portálu Knihovny.cz mohou tito uživatelé prohledávat nejen záznamy ostatních zapojených knihoven, ale i neknihovní zdroje jako např. článkové a oborové bibliografie, autoritní soubory, legislativní dokumenty, patenty a normy.
-
Významnou přidanou hodnotou portálu je pak možnost vyhledávání v indexu
Zahraniční zdroje
, který obsahuje kromě licencovaných zdrojů i odkazy na řadu volně dostupných dokumentů. -
Portál Knihovny.cz je také obzvláště přínosný pro uživatele, kteří jsou registrováni ve více knihovnách. Tito uživatelé totiž mohou využít funkci propojování identit a mít tak přehled o platnosti svých čtenářských průkazů, výpůjčkách, poplatcích, objednávkách a rezervacích ve všech knihovnách, které navštěvují.
Zachová si knihovna svou identitu po zapojení do portálu? Nezaujme portál funkce jejího katalogu a knihovního systému?
-
Jedinečnost zapojené knihovny a užitečnost jejích webových stránek a knihovního systému zůstane zachována. S informačními zdroji Vaší knihovny se však budou moci jednodušeji seznámit i takoví uživatelé portálu, kteří Váš web běžně nenavštěvují - ať už proto, že nejsou místní, nebo nemají představu o tom, co u Vás mohou najít.
-
Portál Knihovny.cz si neklade za cíl nahradit OPACy zapojených knihoven, může však sloužit jako jejich nadstavba pro naplnění širších informačních potřeb Vašich uživatelů.
Otázky k zapojování knihoven do portálu
Jak je to s financováním? Co knihovnu stojí zapojení do portálu?
- Za samotné zapojení do portálu se nic neplatí. Je však možné, že vzniknou náklady spojené s nutností splnit technické podmínky pro zapojení, aby bylo možné posílat data na portál (může být nutné dodatečně zakoupit OAI provider pro dodávání záznamů nebo NCIP responder pro zprostředkování služeb a získávání údajů o dostupnosti jednotek). Více o podmínkách zapojení si přečtete zde.
Mohou se zapojit knihovny bez právní subjektivity?
- Při zapojení do portálu je nutné podepsat dodatek o přistoupení, GDPR smlouvu a některých případech jmenování administrativního kontaktu eduID.cz. Tyto dokumenty musí být podepsány statutárním zástupcem organizace, která má právní subjektivitu. V některých případech je to například zástupce obce či města nebo univerzitní kvestor, kdo dokumenty podepíše. Knihovny bez právní subjektivity se tedy bez problémů mohou zapojovat.
Jak se o zapojení portálu dozví veřejnost? Existují nějaké propagační materiály pro Knihovny.cz?
-
Knihovny mohou využít materiály dostupné zde k propagaci portálu např. formou tapety na počítačích v knihovně nebo banneru na webových stránkách.
-
V případě zájmu můžeme knihovně poslat i propagační předměty jako např. záložky či plakáty.
Technické otázky
Umožňuje portál Knihovny.cz stahování záznamů přes Z39.50?
- Ano, z portálu Knihovny.cz lze přebírat záznamy prostřednictvím předem připravených obecných profilů nebo pomocí individuálního profilu, který můžeme pro Vaši knihovnu vytvořit na vyžádání. Víc informací najdete zde.
Jak funguje slučování (deduplikace) záznamů? Proč nestačí slučovat záznamy podle jednoznačných identifikátorů typu ISBN?
- Deduplikace je složitý proces porovnávání a následného seskupování záznamů z různých institucí, které popisují tentýž dokument. Aby bylo dosažené maximálního úspěchu, provádí se postupně řada kroků, které se pokouší spojit záznamy podle různých kritérií. Bohužel není možné záznamy deduplikovat pouze pomocí identifikačních čísel jako je ISBN, ISSN nebo čČNB, protože se tyto údaje nevyskytují ve všech sklizených záznamech nebo mohou být uvedeny chybně. Proto se bere v potaz i autor, titul, rok vydání, typ dokumentu a další parametry. Proces deduplikace je plně automatizovaný a není možné, aby do něj vstupovaly jakékoliv manuální zásahy. Deduplikační algoritmy jsou průběžně optimalizovány, avšak jejich úspěšnost závisí především na kvalitě sklízených záznamů.