Svatý Václav
Věrní Přemyslovci a barbarští Čechové : česko-říšské vztahy v raném a vrcholném středověku
Jakub Razim, 1982-
Knihy
Vztahy mezi přemyslovskými Čechami a Svatou říší římskou v období od 10. do 12. století. Práce se opírá o prameny říšských kronikářů.
Díkuvzdání : dvě promluvy v katedrále svatovítské
Jan Lebeda, 1913-1991
Knihy
Kniha čtenáře přenáší do roku 1945, do období, které poskytlo možnost krátkého povzbuzení a nadechnutí po prožitých válečných hrůzách... a před zatím netušeným obdobím útlaku…
Zrození českého státu : záhady přemyslovských knížat, aneb, Svatí otrokáři, (všeho) schopní bratrovrazi a zbožní bigamisté
Jan Bauer, 1945-
Knihy
Kapitoly se snaží zachytit historický vývoj na našem území od 9. století do 1. desetiletí 11. století a počátky českého státu.
Drahomíra : důstojná sokyně kněžny Ludmily
Oldřiška Ciprová, 1979-
Knihy
Drahomíra se po smrti svého muže knížete Vratislava dostane do ostrého sporu s tchyní Ludmilou. Osamocená kněžna nese velmi nelibě Ludmilin vliv na jejího syna Václava. Prudkou zášť, která…
České dějiny očima Psa : co bylo, to bylo
Martina Drijverová, 1951-2022
Knihy
Vtipný a originální průvodce naší historií navazuje na první knihu, která končila osobností Jana Husa. Kniha začíná dobou husitskou a líčí české dějiny od Jana Žižky přes Jagellonce,…
O smyslu českých dějin
Josef Pekař, 1870-1937
Knihy
Tento reprezentativní průřez dílem Josefa Pekaře (1870-1937), největšího českého moderního historika, má být zásadní pomůckou těm, kdo se chtějí v kostce seznámit s Pekařovým objektivním…
Historie zase trochu jinak, aneb, Jak válčili staří Čechové
Richard Händl, 1952-
Knihy
Historické střípky, zajímavosti a záhady z české i evropské historie. Válčení českého národa v průběhu staletí až do Bílé hory.
Novéna ke svatému Václavovi
Knihy
Řeč o svatém Václavovi je vždy aktuální. Novéna ke svatému Václavovi zahrnuje méně známé texty k českému světci: Danteho pasáž o Václavovi z Božské komedie, báseň Jana Zahradníčka,…
Osobnosti českých dějin pro děti
Jana Eislerová, 1942-
Knihy
Seznamte se se životy a počiny slavných českých mužů a žen! Jaké měl dětství významný myslitel a učitel národů Jan Amos Komenský? Kdo inspiroval Boženou Němcovou k napsání Babičky?…
Nevinný bratrovrah
Jiří Dobrylovský, 1961-
Knihy
Zakladatel českého státu kníže Boleslav I., byl panovníkem, za jehož vlády česká říše dosáhla největší rozlohy v dějinách, domohla se obrovské moci a mezinárodní prestiže a získala…
Živá minulost : středověké tradice a představy o středověku
František Graus, 1921-1989
Knihy
Středověké tradice a představy o středověku byly završením Grausových výzkumů o genezi raně středověkého státu, o formování středověkých představ o počátku společnosti, o etnogenezi…
Kytice z královské zahrady : příběhy svatých ochránců Čech a Moravy pro děti
Ivan Renč, 1937-
Knihy
Kniha vypráví o několika hrdinech našeho národa. Neproslavili se většinou na válečném poli, ale v hrdinském boji o víru a lásku. Kytice příběhů představuje tyto křesťanské velikány…
Krásná i bezbožná tajemství našich dějin : legendy versus historická "pravda"
Jan Bauer, 1945-
Knihy
Český středověk, zejména pak jeho počátek, tone v příšeří. Přesto, jsme-li vybaveni znalostí toho, co se v písemné, výtvarné či hmotné podobě přece jen dochovalo, a také dostatečnou…
Záhady českých dějin
Jan Bauer, 1945-
Knihy
Autor předkládá čtenáři sedmnáct témat z české historie, témat, k nimž se pojí řada nejasností, mýtů a dezinformací. Čtenářsky přitažlivou formou podává ke každému z nich shrnutí…
Naše tradice
Ladislava Paterko, 1964-
Knihy
Autorka vyjadřuje a popisuje skutečný smysl jednotlivých dnů v roce, které jsou pro nás významné. Proč těmto dnům říkáme svátky, slavíme je a proč se staly tradicí v našem životě.
Svatý Václav a jeho pomník
Alena Ježková, 1966-
Knihy
Publikace představuje českého národního patrona na pozadí legend i věrohodných historických faktů, sleduje proměny jeho kultu v tisícileté historii a popisuje více než tři desítky let…
Dobrodružství historie, aneb, O českých dějinách trochu jinak
Jiří Sommer, 1937-
Knihy
V deseti kapitolách se autor zamýšlí nad osudy zajímavých osobností českých dějin.Kniha čtenáře provádí českými dějinami na pozadí osudů význačných osobností. První kapitola se…
Kdo to nezná, není Čech
Jana Eislerová, 1942-
Knihy
Populárně-naučná publikace, určená dětem zejména mladšího školního věku, shrnuje stručně a přehledně základní fakta o českém státě za doprovodu barevných ilustrací a závěrečného…
Svatý Václav : panovník a světec v raném středověku
Vratislav Vaníček, 1947-
Knihy
Jaký byl Svatý Václav jako člověk a vladař a jaká byla jeho doba? Přední český historik představuje Václava jako charismatickou osobnost a silného panovníka s cílevědomou západoevropskou…
Kristiánova legenda : život a umučení svatého Václava a jeho báby svaté Ludmily
Kristián, mnich, asi 929-asi 996
Knihy
Vzácné literární dílo z počátků českých dějin. Kristiánova legenda je věnovaná druhému pražskému biskupu Vojtěchovi a patří k nejvzácnějším historickým dílům české literatury.…
České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava
David Kalhous, 1978-
Knihy
Kniha o dějinách raného středověku se vždy potýká s nedostatkem pramenů, ale i tak jsou mnohá svědectví nepovšimnuta a četné možnosti nevyužity. Proto se autor zaměřil i na možnosti…
Sláva republice! : oficiální svátky a oslavy v meziválečném Československu
Knihy
První republika přes své poměrně krátké trvání zanechala výraznou stopu v českém i slovenském prostředí mimo jiné i díky propracovanému systému slavení. Kniha popisuje vznik a fungování…
Já jsem směl zabíti svého nepřítele knížete Václava, aneb, On byl někdo jiný
Štěpán Blažek, 1945-
Knihy
Tradiční český podzim
Josef Lada, 1887-1957
Knihy
Rádi byste dětem vyprávěli o českých tradicích? V této knize vám přiblížíme nejen ty nejznámější svátky, zvyky a obyčeje, ale také zde najdete známá lidová říkadla, pořekadla,…
České nebe
Alena Ježková, 1966-
Knihy
Dvanáct portrétů křesťanských svatých, kteří zanechali významné stopy v českých národních dějinách. Kapitoly se věnují jednotlivým osobnostem, jejich životním osudům, ikonografii…
Můj stát : putování za českými patrony
Martin Velíšek, 1968-
Knihy
Kdo jsou nejvýznamnější patroni a světci naší země? Kým byli za života a jaký význam měli a mají pro naši zemi a pro evropskou civilizaci? Český lev v této knize seznamuje děti s Cyrilem…
Šedé eminence evropských dějin
Vladimír Liška, 1955-
Knihy
Role šedých eminencí je často nejen opomíjena, ale i nedoceněna. Tyto osobnosti stojí v pozadí politického a společenského dění a disponují možnostmi rozhodovat o důležitých otázkách,…
Vraždy z vášně : román o svaté Ludmile a svatém Václavovi
Jaroslava Černá, 1959-
Knihy
Ludmila, dcera pšovanského knížete Slavibora netuší, že sňatek s přemyslovským knížetem Bořivojem změní nejen její osobní život, ale především si najde cestu od pohanských božstev…
Střední Čechy, kolébka národních patronů : sv. Ludmila, sv. Václav, sv. Vojtěch, sv. Prokop
Jiří Sláma, 1934-2020
Knihy
Soubor studií předních českých historiků o našich nejstarších národních patronech - sv. Ludmile, sv. Václavu, sv. Vojtěchu a sv. Prokopovi s úvodním slovem arcibiskupa pražského Dominika…
O Ludmile : babičce svatého Václava a první české svaté : nejen pro babičky a jejich vnoučata
Kateřina Šťastná, 1979-
Knihy
Krásné vyprávění o životě první české světice, babičce svatého Václava . Autorka s lehkostí popisuje celý Ludmilin život včetně nových historických zajímavostí a text obohacuje o…
První česká království
Martin Wihoda, 1967-
Knihy
Tradice a zvyklosti jsou svorníkem státotvorného vývoje. Stačí si připomenout volby knížat, nalézání práva na sněmech Čechů i samo pojetí přemyslovské mytologie, jež definovala domácí…
Svatý Václav : jiný příběh
Miroslav Houška
Knihy
Fiktivní příběh z doby, kdy Boleslav usiloval o moc a obrátil se proti svému bratrovi, knížeti Václavovi. Čechy, rok 935. Mezi družinou knížete Václava a bojovníky jeho bratra narůstá…
Tajemství českých kronik, pověstí a mýtů
Vladimír Liška, 1955-
Knihy
Jsou svědectví ve středověkých kronikách o dávných událostech přesné a pravdivé, anebo zkreslené či zavádějící? Proč je vlastně u nás tolik hradů opředeno pověstmi o pokladech a nadpřirozených…
Smrt a pohřby slavných, aneb, Poslední cesty osobností našich dějin
Marie Michlová, 1989-
Knihy
Mnohé současné biografie historických osobností z pera jinak vynikajících dějepisců jako by postrádaly zakončení – smrt či pohřeb jsou v nich pojednány jen velmi stručně až povrchně,…
Ludmila, Václav a Boleslav : Přemyslovci očima mnicha Kristiána
Renáta Fučíková, 1964-
Knihy
Netradičně pojatá, bohatě ilustrovaná naučná kniha o nejstarší české historii. Příběh, který předkládá obraz drsného světa 10. století ve Střední Evropě. Nechybí v něm stěžejní…
České pohanství
Záviš Kalandra, 1902-1950
Knihy
Práce z pera levicového intelektuála se zaobírá otázkou pravosti Kristiánovy legendy a snaží se o interpretaci příběhů obsažených v tzv. starých pověstech českých.
Svatý Václav : vraždou to nekončí
Veronika Válková, 1970-
Knihy
Legendy o svatém Václavovi zná snad každé malé dítě. A každý dospělý ví, že legendy si vždycky něco přibarvily. Ale stejně – kdo si představuje Václava jako proplešatělého čtyřicátníka,…